POLECANE KSIĄŻKI

large_dorosle_dzieciDOROSŁE DZIECI. Psychologiczna problematyka odwrócenia ról w rodzinie

Katarzyna Schier, Wydawnictwo Scholar 2014

Dorosłe dzieci – to pierwsza w Polsce naukowa monografia  zjawiska parentyfikacji, czyli odwrócenia ról w rodzinie. Oznacza ono, że dziecko opiekuje się dorosłym (najczęściej rodzicem) i jest to zadanie przekraczające jego możliwości. Odwrócenie ról może mieć charakter instrumentalny – dziecko zajmuje się chorym rodzicem, sprząta, gotuje, robi zakupy, opiekuje się rodzeństwem lub emocjonalny – dziecko jest terapeutą rodzica (słucha jego zwierzeń, pociesza go), buforem lub mediatorem w konflikcie opiekunów, podejmuje ważne decyzje w rodzinie. Katarzyna Schier wielokrotnie podkreśla, że odwrócenie ról w rodzinie nie musi mieć charakteru destrukcyjnego, może niekiedy prowadzić do rozwoju odpowiedzialności u dzieci. Autorka analizuje konsekwencje parentyfikacji w dzieciństwie dla funkcjonowania w dorosłości. Na podstawie wyników badań empirycznych prowadzonych przez nią lub pod jej kierunkiem, przykładów klinicznych oraz odniesień do beletrystyki, przedstawia związek pomiędzy odwróceniem ról i depresją, trudnościami regulacji emocji oraz zaburzeniami obrazu ciała. Szczególnie ten ostatni element jest twórczym wkładem Katarzyny Schier do rozumienia zjawiska parentyfikacji. Analizie funkcjonowania Dorosłych Dzieci towarzyszą dwie opowieści – mit o Heraklesie i baśń o Kopciuszku, jako przykłady sytuacji, gdy dzieci zbyt wcześnie musiały stać się dorosłe.
Autorka nawiązuje we Wprowadzeniu do historii dwu postaci, jednej znanej z mitów (Herakles), drugiej znanej z baśni (Kopciuszek). Na ich przykładach oswaja Czytelnika ze złożonością zagadnienia parentyfikacji. W tym tkwi niewątpliwy kunszt Autorki, która z perspektywy problematyki poruszanej w monografii ukazuje w percepcji znanego mitu o Heraklesie czy w percepcji baśni o Kopciuszku istotne elementy odwrócenia ról w układach asymetrycznych. Poprzez ten zabieg, sprawdzony w innej książce (Krewni i znajomi Edypa) Katarzyna Schier odkrywa aspekty parentyfikacji, które będzie szczegółowo analizowała, przedstawiając wyniki badań własnych, badań prowadzonych pod jej kierunkiem, analizy studiów przypadków z własnej praktyki klinicznej czy z praktyki diagnostyczno-terapeutycznej innych specjalistów (przywoływane ze znawstwem z literatury).
Z recenzji prof. dr hab. Barbary Bokus 

large_Dramat-udanego-dzieckaDramat udanego dziecka

Alice Miller, Wydawnictwo Media Rodzina 2007

Dramat udanego dziecka to najgłośniejszy bestseller Alice Miller – poruszające studium dyskretnie toksycznych rodziców i opiekunów, pozornie dobrych i kochających swoje dzieci.
Alice Miller urodziła się w Polsce w 1923 roku, jednak mieszka w Szwajcarii. Tam też studiowała filozofię, socjologię i psychologię i doktoryzowała się w 1953 roku. Ukończyła również kursy psychoanalizy i jako praktykujący psychoanalityk zaangażowana jest w nauczanie i szkolenie od ponad 20 lat.
Kiedy w 1980 roku zrezygnowała zarówno z praktyki, jak i z działalności pedagogicznej, zaczęła pisać, dzieląc się swoją wiedzą dotyczącą dzieciństwa. Jej książki: Bunt ciała, Dramat udanego dziecka, Mury milczenia czy Zniewolone dzieciństwo stały się światowymi bestsellerami.
W miarę rozwoju jej pisarstwa, spojrzenie Alice Miller na dziecko stawało się coraz bardziej odległe od tradycyjnej teorii Freuda. Na początku zadedykowała Freudowi swoją książkę Thou Shalt Not Be Aware z okazji 125 rocznicy jego urodzin „Jego odkrycia związane z przetrwaniem dziecięcych doświadczeń w nieświadomości dorosłych oraz zjawiska zahamowań wpłynęły na moje życie i sposób myślenia” -mówi. Doszłam jednak do innych wniosków niż Freud, kiedy nie mogłam już dłużej odrzucać tego, czego nauczyłam się od pacjentów na temat wypierania ze świadomości wykorzystywania w dzieciństwie”.

narcyzmNarcyzm – Zaklęte Ja

(książka dostępna w księgarni Tarabuk )

Rohr Heinz-Peter, Wydawnictwo: W drodze 2012

Narcyzm oznacza umiłowanie samego siebie. Każdy człowiek potrzebuje pewnej rozsądnej dawki miłości własnej. Jest to podstawowa potrzeba człowieka i warunek zdrowych relacji międzyludzkich. Jednak miłość własna łatwo może przyjąć postać chorobliwą, prowadzącą do wewnętrznego zniewolenia. Wiele osób dotkniętych takim zaburzeniem męczy się ze sobą i jest źródłem cierpień dla swoich bliskich. Do nich właśnie adresowana jest ta książka.

pierwszePierwsze Dwa Lata – Co się dzieje pomiędzy matką, ojcem i dzieckiem

Cramer Bertrand, Wydawnictwo Psychologiczne

Przyjście dziecka na świat wywołuje najbardziej zdumiewające reakcje: niemowlę może być tym, który daje nadzieję na realizację niespełnionych ambicji rodziców, tym, który niesie obietnicę miłości doskonałej, o jakiej marzyli. Może być idealną postacią, która zapełni wszystkie braki, naszym drugim „ja”, partnerem porozumienia. Ale może również przynieść rozczarowanie, jeśli odzwierciedla tę „gorszą” stronę naszej osoby albo jest wcieleniem rodzica, którego nienawidzimy lub kiedy nosi w sobie piętno jakiegoś defektu, z racji swojego wyglądu, płci lub choroby. Niemowlę jako obiekt gorącej miłości może uczynić rodziców najszczęśliwszymi z ludzi, ale może też być powodem niepokoju, a nawet budzić nienawiść. Dlaczego tak się dzieje? W książce „Pierwsze dwa lata” Bertrnard Cramer, psychoanalityk i profesor psychiatrii dziecięcej, odkrywa mechanizmy tej tak szczególnej relacji łączącej noworodka z rodzicami. Opowiadając o prowadzonych przez siebie terapiach, których oryginalność polega na wspólnym uczestnictwie matki i niemowlęcia, ukazuje najczęstsze wymagania stawiane dziecku przez rodziców i sposoby reagowania na nie maluchów. Tłumaczy, dlaczego miedzy rodzicami a dzieckiem mogą się pojawiać napięcia oraz co zrobić by je rozładować. Można bowiem, na szczęście, odwrócić zły los. W pierwszym wydaniu książka nosiła tytuł Zawód dziecko

bezradnikBezradnik. O kobietach, mężczyznach, miłości, seksie i zdradzie

Milska-Wrzosińska Zofia , Wydawnictwo: Czarna Owca 2009

Autorka z wielką przenikliwością, inteligentnie i taktownie demaskuje i oświetla całe zawstydzające obszary naszej niedojrzałości – tak jak się ona przejawia w naszych damsko – męskich relacjach. Żywa, nasycona ciepłym sarkazmem narracja pozwala czytelnikowi łatwiej przyjąć niełatwe diagnozy autorki. Dotyczy to szczególnie mężczyzn, którym autorka, chcę wierzyć, że powodowana współczuciem, niczego nie oszczędza. Świetna książka dla kobiet i mężczyzn. Wojciech Eichelberger „Bezradnik” to rozważania dotyczące tego, co może się wydarzyć między kobietą a mężczyzną. Autorka przedstawia pułapki, na jakie mogą się natknąć współczesne małżeństwa. Skąd tytuł? Bezradnik – bo usiłuje nie dawać rad; nie ma po co, i tak nie pomogą. Bezradnik – bo jednoczesna niemożność i pragnienie bycia z drugim człowiekiem czyni nas tak bardzo bezradnymi. Jeżeli macie kłopoty małżeńskie, to przeczytajcie całą książkę. Jeżeli myślicie, że nie macie kłopotów, tym bardziej ją przeczytajcie. Jacek Żakowski

miloscCzy Miłość Twa Wiecznie? Dzieje namiętności na przestrzeni wieków

Mitchell A. Stephen, Wydawnictwo: G+J 2010

Przepiękne, optymistyczne studium miłości i związanych z nią zagrożeń. Dzięki tej książce można kochać mądrzej. Autor dowodzi, że romantyczność i namiętność nie wygasają. Według niego romantyczność i pasja są tym, co sprawia, że warto żyć, choć życie to nie jest łatwe i bezpieczne. Mitchell bada napięcie pomiędzy pojęciem miłości a romansu i pokazuje, jak seksualność, agresja i kontrola przyczyniają się do powstania tego napięcia. Jego zdaniem w związku najważniejsza jest tolerancja i zrozumienie. Autor przedstawił także niektóre z teorii Freuda, nadając im nowe znaczenie. Atutem książki są konkretne przykłady i praktyczne porady. To ekscytująca lektura stawiająca wyzwania i poszerzająca wiedzę.

tajemnice_kobietTajemnice kobiet. Z matki na córkę.

Cramer Bertrand, Wydawnictwo: Nisza 2011

Każda matka od pierwszych chwil uczy swoją córkę, jak być kobietą i jak budować relacje z mężczyznami. Nie zdając sobie z tego sprawy, powierza dziewczynce ukryty przekaz tworzony w rodzinie przez pokolenia. Rodzinny przekaz nie zawsze jest dobroczynny, bywa też źródłem problemów. Jak uwolnić się od złych skutków spuścizny pokoleń? Bertrand Cramer opowiada o trzech matkach i ich córeczkach, którym w tym pomagał. Nie daje instrukcji. Uczy obserwować i rozumieć, co naprawdę dzieje się między matką a dzieckiem. Pokazuje, ile w życiu zależy od tego zrozumienia. Profesor Cramer, szwajcarski psychoanalityk, jest pionierem w dziedzinie wspólnej terapii matki i małego dziecka.

znaczenie_milosciZnaczenie Miłości. Jak uczucia wpływają na rozwój mózgu

Gerhardt Sue, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego 2010

Dlaczego miłość ma ogromne znaczenie dla rozwoju mózgu dziecka? Dlaczego tak ważne są już pierwsze interakcje między dzieckiem a rodzicami? Odpowiedź na te pytania znajdziemy w książce Znaczenie miłości, w której autorka wnikliwie analizuje interakcje między dzieckiem a rodzicami i wynikające z tych relacji konsekwencje dla układu nerwowego. Sue Gerhardt pokazuje, w jaki sposób rozwój mózgu wpływa na późniejsze życie emocjonalne i jak pewne sytuacje z okresu dzieciństwa mogą warunkować brak odporności na stres oraz przyczynić się do wystąpienia takich zaburzeń, jak anoreksja, uzależnienia czy zachowania antyspołeczne. Znaczenie miłości to fascynująca i niezwykle przystępna prezentacja odkryć neuronauk, psychologii, sychoanalizy i biochemii.

zyj_wystarczajaco_dobrzeŻyj wystarczająco dobrze

Jucewicz Agnieszka, Sroczyński Grzegorz, Wydawnictwo: Agora 2013

• Dlaczego boimy się być sobą? • Jak docenić to, co mamy? • Jak sobie radzić z zawiścią i zazdrością? • Jak nie zapracować się na śmierć? O tym rozmawiamy ze znanymi psychoterapeutami i psychologami: z dr Barbarą Arską-Karyłowską, Ewą Chalimoniuk, dr hab. Bartłomiejem Dobroczyńskim, Wojciechem Eichelbergerem, Danutą Golec, Martą Lizis-Młodożeniec, Zofią Milską-Wrzosińską, Tatianą Ostaszewską-Mosak, Lubomirą Szawdyn, prof. dr hab. Ewą Trzebińską, prof. dr hab. n. med. Bohdanem W. Wasilewskim, dr Andrzejem Wiśniewskim, Ewą Woydyłło-Osiatyńską. Czytając naszą książkę możecie się poczemuć miotani sprzecznymi diagnozami na swój własny temat. O to nam chodziło, abyście w kolejnych wywiadach zobaczyli kawałek siebie, własnych dziwactw, lęków, natręctw i namiętności. Każdy człowiek ma w sobie wszystko. Najzdrowszy i najbardziej zrównoważony egzemplarz składa się z kawałka narcyza, odrobiny neurotyka w stylu allenowskim, ćwiartki paranoika, a to wszystko z domieszką zmiennej osobowości borderline. Ten galimatias całkowicie sprzecznych cech jakoś łączymy w sobie w jedność. I żyjemy sami ze sobą we względnej zgodzie.

psychoterapiaPsychoterapia bez tajemnic

Praca zbiorowa. Redakcja naukowa: L. Grzesiuk, R. Styła, Wydawnictwo: Difin 2009

Książka jest praktycznym przewodnikiem po psychoterapii. Opo­wiada o tym: – dla kogo psychoterapia jest przeznaczona; – przez kogo może być prowadzona; – jak psychoterapia działa i co się dzieje podczas sesji terapeutycznej; – co podczas psychoterapii powinno i nie powinno się zdarzyć; – jakie korzyści daje pacjentowi; – gdzie jest dostępna i ile kosztuje. Dostarcza więc podstawo­wych informacji, które mogą się przydać, gdy pojawi się cierpienie, kiedy pragnie się zmienić swoje życie na lepsze i nie wystarcza już pomoc rodziny czy przyjaciół albo na wsparcie bliskich osób nie moż­na liczyć. Ułatwi odpowiedź na pytanie, czy właśnie mnie z moimi problemami psychoterapia może pomóc.

psychoterapia_poradnikPsychoterapia. Poradnik dla pacjentów

Jerzy W. Aleksandrowicz, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego 2004

Korzystanie z psychoterapii wymaga bardzo intensywnej, świadomej współpracy z terapeutą, który może jedynie pomagać w dokonaniu zmian w psychice pacjenta – w sposobie przeżywania, powodującym zaburzenia zdrowia. Nie mając bezpośredniego dostępu do przeżyć chorego, nie potrafi, tak jak chirurg, sam usunąć przyczyn choroby. Warto więc, zanim podejmie się leczenie, poznać zasady tej współpracy i zorientować się, na czym polega i jak przebiega psychoterapia; co należy robić, żeby leczenie byto skuteczne. Informacje zawarte w tym poradniku mogą też ułatwić wybór kompetentnych psychoterapeutów spośród wielu „lekarzy dusz” oraz odróżnienie ich od osób posługujących się dyplomami nieprofesjonalnych instytucji i stowarzyszeń.

jak_mowicJak mówić,żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły

Adele Faber, Elaine Mazlish, Wydawnictwo: Media Rodzina

W książce tej w sposób niezwykle osobisty, pełen życzliwości i prostoty Autorki dzielą się swoim własnym doświadczeniem oraz głęboką wiedzą na temat dylematów rodzicielskich i dziecięcych uczuć, sposobów nawiązywania współpracy, skuteczności i nieskuteczności pochwał oraz kar. Ujawniając przyczyny porażek wychowawczych i wskazując sposoby ich uniknięcia-uczą rodzicielstwa dojrzałego i satysfakcjonującego. Nowością i szczególną zaletą tego poradnika jest pokazanie jak to robić!

asertywnoscAsertywność na co dzień, czyli jak żyć w zgodzie ze sobą i innymi

Agnieszka Wróbel, Wydawnictwo Edgard, Warszawa 2011

Asertywność pozwala na spokojne i stanowcze wyznaczanie granic, wyrażanie swoich potrzeb i oczekiwań, odmawianie bez poczucia winy, tłumaczenia się i usprawiedliwiania. Autorka książki, doświadczona psychoterapeutka, poprowadzi cię przez 3 etapy procesu wypracowywania asertywności: będziesz mógł poznać przyczyny jej braku, wkroczyć na drogę do zmiany i poradzić sobie z trudnymi sytuacjami w domu i w pracy. Dowiesz się, jak zbudować właściwą samoocenę, pozbyć się lęków, poczucia winy i wstydu. Przekonasz się, jak wielki wpływ na asertywną postawę ma poczucie własnej wartości i jak dużą rolę w jego budowaniu odgrywa okres dzieciństwa. Poradnik pomoże ci w nauce rozpoznawania oraz wyrażania swoich emocji, myśli i przekonań. Dowiesz się, jak wypracować asertywną postawę w kontakcie z klientem lub w relacji ze zwierzchnikiem. Jeśli jesteś rodzicem, zrozumiesz, jak wychować dziecko, aby miało poczucie własnej wartości. Poznasz sposoby na radzenie sobie z lękiem przed odrzuceniem czy odmową. Lektura poradnika pomoże ci w naturalny sposób reagować asertywnie i doceniać tę postawę u innych. Dzięki poradnikowi dowiesz się, jak asertywnie: • wyznaczać granice i szanować terytorium innych; • odmawiać bez poczucia winy; • wyrażać swoje emocje, myśli, oczekiwania; • przyjmować informacje od innych; • reagować na krytykę i atak; • wyrażać prośbę i radzić sobie z lękiem przed odmową.

pulapka_nie_wybaczonej_krzywdyPułapka nie wybaczonej krzywdy

Jerzy Mellibruda, Instytut Psychologii Zdrowia, Warszawa 1999

Książka poświęcona jednemu z najbardziej znanych ludzkich doświadczeń: poczuciu krzywdy. Autor omawia istotę tego doświadczenia, jego źródła, mechanizmy utrwalania się i wpływu na życie jednostki. Opisuje i analizuje sposoby radzenia sobie z bolesnym poczuciem krzywdy; ukazuje drogę do uwolnienia się z pułapki nie wybaczonej krzywdy.


gdzie_sie_podzialoGdzie się podziało moje dzieciństwo. O dorosłych dzieciach alkoholików

Agnieszka Widera-Wysoczańska, Marzanna Kucińska, Dariusz Doliński, Alicja Senejko, Zofia Milska-Wrzosińska, Wiktor Osiatyński, Leszek Kapler, Beata Krzak, Wydawnictwo Charaktery, Kielce 2006

To książka o tym, jak wygląda życie ludzi, którzy zostali pozbawieni bezpiecznego dzieciństwa. (…) Chociaż książka składa się z artykułów napisanych przez różnych autorów, wszystkie teksty łączy jedno przesłanie: zmiana jest możliwa. A jej początkiem może stać się zdobycie świadomości, jak minione doświadczenia wpływają na naszą teraźniejszość. Kim są dorosłe dzieci alkoholików? Co się dzieje w rodzinach alkoholików? Jakie są typowe problemy dorosłych dzieci alkoholików? Co się dzieje z dzieckiem alkoholika, gdy dorasta? Gdzie i jakiej pomocy szukać powinny dorosłe dzieci alkoholików? Zasadniczą część książki stanowią teksty Marzenny Kucińskiej o dorosłych dzieciach alkoholików, ale dzięki temu, że uzupełniają je artykuły na temat uzależnień, problem DDA jawi się w szerszym kontekście. Poruszającym komentarzem do każdego rozdziału są opowieści dorosłych dzieci alkoholików, w których jak refren powtarza się zapewnienie: „Nigdy więcej nie dam się skrzywdzić!”.

lek_przed_bliskosciaLęk przed bliskością. Jak pokonać dystans w związku

Janet Woititz, GWP, Gdansk 2000

Lęk przed bliskością może odczuwać każdy z nas, jest on jednak szczególnie silny w wypadku osób, które dorastały w domach dysfunkcjonalnych, gdzie np. nadużywano alkoholu. Intymność, bliskość, wrażliwość to cechy przeciwne do tych, które od najmłodszych lat dzieci alkoholików rozwijały w sobie, by przetrwać. Aby pokonać lęk przed bliskością, muszą one na nowo uczyć się nawiązywania relacji z drugim człowiekiem. Jest to trudne zadanie, ale możliwe do wykonania. Woititz podkreśla, że praca nad uzdrawianiem związku to ciężka walka z własnymi lękami, której często towarzyszy zniechęcenie, wynikające z popełniania błędów. Autorka przekonuje jednak, że wysiłek wart jest tego, by go podjąć. Po przeczytaniu tej książki nauczysz się lepiej współżyć z innymi. Zyskasz nowe możliwości wyborów, których będziesz mógł dokonywać w pełni świadomie i odpowiedzialnie. Wyzwania czekają, a wybór należy do ciebie!

poza_kontrolaPoza kontrolą

Wanda Sztander, Instytut Psychologii Zdrowia, Warszawa 2006

Uzależnienie od alkoholu jest chorobą śmiertelną. Wprawdzie w akcie zgonu wskazuje się inny niż uzależnienie powód zejścia, ale prawdziwą przyczynę znają najbliżsi. Ci, którzy cierpią nie mniej niż alkoholik, chociaż inaczej. Ci, którzy wstydzą się, kamuflują chorobę, szarpią się na różne strony w nieudanych próbach powstrzymania fali zniszczenia. Którzy rozpaczają, płaczą po nocach, drżą z przerażenia lub oddają się niszczącej nienawiści. Łykają leki uspokajające lub sami sięgają po kieliszek. Popadają w otępienie, wyczerpanie, chaos emocjonalny, zaburzenia nastroju. Dla nich wszystkich jest ta książka, lecz głównie dla ciebie, który masz lat szesnaście lub dwadzieścia parę. Przygotowujesz się do odlotu z rodzinnego gniazda, które być może jest i było istnym miejscem męczarni, nieogarnionego chaosu lub pogardy i zakłamania. Ważne jest, co z tego gniazda zabierzesz we własną drogę, wiele bowiem w tej drodze zależy od twego wyposażenia i dziedzictwa.