ŹRÓDŁO INSPIRACJI

Ośrodek Psychoterapii i Rozwoju Osobistego

Jestem Mamą! Jestem Tatą! Cykl warsztatów o wczesnym rodzicielstwie

Termin: Warsztat I – sobota 13 października, warsztat II – sobota 20 października, warsztat III – sobota 27 października 2018 w godz.: 10.00 – 12.00
Prowadzenie: Aleksandra Wierzejska, psycholog, psychoterapeutka psychoanalityczna
Koszt: 80 zł za jeden warsztat, 200 zł za cały cykl, 320 zł dla pary rodzicielskiej za cały cykl

Warsztaty są przeznaczone dla kobiet w ciąży i ich partnerów, oraz rodziców dzieci do 2 r. ż. Można przyjść osobno lub razem, na cały cykl, lub pojedyncze warsztaty. Zapraszamy!

niemowlakWarsztat I Jak zrozumieć noworodka?

„Niemowlę zaraz po urodzeniu może czuć się, jak astronauta wyrzucony z promu kosmicznego bez skafandra. Tym, co spaja niemowlę w całość jest matczyna uważność i zdolność do emocjonalnego „ogarniania” własnego dziecka.” Ester Bick 

W momencie narodzin niemowlę jest fizjologicznie odrębną istotą i ma własne, osobiste doznania. Jednocześnie przychodzi na świat doskonale przygotowane do nawiązania więzi. To, w jaki sposób potoczy się jego rozwój społeczny, emocjonalny i poznawczy zależy w dużej mierze, od interakcji opiekun – niemowlę. Jak takie interakcje mogą wyglądać? Co może wspierać rozwój wrażliwości u rodzica?

Psychoanaliza dorobiła się bogatej wiedzy na temat relacji łączących dziecko z matką i jej konsekwencji dla psychicznego rozwoju człowieka. Podczas warsztatu spróbujemy opisać optymalne środowisko, jakiego potrzebuje dziecko dla rozwinięcia swojego potencjału, jednocześnie wyodrębniając czynniki patogenne dla rozwoju.

Podczas warsztatu dowiesz się:

 • Co się dzieje z dzieckiem, które się rodzi? – na poziomie biologicznym i psychologicznym.
 • Jak się czuje dziecko, matka, ojciec? Jakie są ich potrzeby w pierwszym okresie po porodzie?
 • Jakie typowe trudności przeżywają rodzice?
 • Jak budować bliską więź z dzieckiem?
 • Jak Wasze interakcje mogą wspierać rozwój emocjonalny, psychospołeczny i poznawczy dziecka?
 • Jak to jest w praktyce? – najczęstsze pytania zadawane przez młodych rodziców.

 

Warsztat II Jak zrozumieć malucha?

„W ciągu pierwszych trzech lat życia każda istota ludzka doświadcza drugich narodzin, w procesie których wyłania się jako byt psychiczny obdarzony własnym Ja i odrębną tożsamością. Jakość Ja, którą dziecko wykształca w tych niezmiernie ważnych trzech latach, dogłębnie uwarunkuje całe jego dalsze istnienie.” Louise J. Kaplan

Niemowlę odkrywamy zawsze przez pryzmat własnych, najwcześniejszych wspomnień a wychowując je zapożyczamy rodzicielską postawę od naszych własnych rodziców. Z jednej strony, w ciągu pierwszych lat życia w relacji z matką dziecko uzyskuje wyposażenie, od którego będą zależeć jego relacje w dorosłym życiu. Z drugiej zaś, strony od ok. 3 m. ż. dziecko nawiązuje coraz bardziej rozbudowane interakcje z opiekunami, które wpływają na jego rozwój psychospołeczny, emocjonalny i poznawczy.

Podczas warsztatów dowiesz się:

 • Jak budować bliską więź od ciąży do ukończenia przez dziecko 2 r.ż.?
 • Jak Wasze interakcje mogą wspierać rozwój emocjonalny, psychospołeczny i poznawczy dziecka?
 • Jakie znaczenie mają słynne zabawy tj.: „A kuku!”, „Goń mnie!” lub rymowanki? I jak je rozumieć w kontekście relacji?
 • Jak wyglądają etapy psychospołecznego rozwoju od urodzenia dziecka do 2 r. ż.?
 • Jakie typowe trudności przeżywają rodzice?

 

Warsztat III Szczęście we troje?

„Gdyby tak można było dostać kilka rad – zanim dwoje stanie się trojgiem – i nieco lepiej przygotować się do nowego życia…” Jesper Juul

Zapraszamy młodych rodziców, którzy chcą przyjrzeć się aspektom partnerskiej relacji po pojawieniu się dziecka.

Zwykle przyjście na świat dziecka przewraca małżeński porządek rzeczy do góry nogami. To wówczas, zwykle pojawia się pierwszy kryzys małżeński. Przyjście na świat dziecka wiąże się ze zmianami, które wcześniej nie były przez małżonków brane pod uwagę. Wiele par przeżywa rozczarowania i frustracje. Z tego też względu okres ten uważa się za najpoważniejszy kryzys rozwojowy, przed jakim staje rodzina.

Podczas warsztatów dowiesz się:

 • Jakie uczucia może przeżywać i czego potrzebuje kobieta na początku rodzicielstwa?
 • Co przeżywa i czego może oczekiwać mężczyzna?
 • Co zmienia się w relacji?
 • Co może pomóc przetrwać Wam kryzys?

 

Prowadzenie: Aleksandra Wierzejska – psycholog, psychoterapeutka. Pracuje w obszarze psychologicznej pomocy okołoporodowej. W kręgu jej głównych zainteresowań jest wczesna relacja dziecka z opiekunami.